Derin bir soluk alın ve gözlerinizi kapayın...

Derin bir soluk alın ve gözlerinizi kapayın…

Kasım 26, 2018 84 0 0

Virgin Australia Havayolları, uçakta meditasyon yapmak isteyen yolcularına özel bir hizmet başlatıyor. ‘Smiling Mind-Tebessümen Zeka’ ismi verilen programın tanıtımını, Virgin Grubu’nun CEO’su Sir Richard Branson üstlendi. Sydney’den havalanan VA9002 sefer rakamlı uçuşta 65 özel misafir, 10 bin metrede meditasyon yaptı. Uçuş sırasında yolculara sıcak havlular dağıtıldı. İsteyenlere ‘el masajı’ yapıldı. Işıktan rahatsız olan yolcular göz maskesi taktı. Konsantre olmak isteyenler kulaklık takviyesiyle havayolunun cümbüş sisteminden meditasyon müzikleri dinledi.

Bu hizmet gelecek seneden itibaren Virgin’in Avustralya merkezli havayolu firmasında verilmeye başlayacak. Havayolunun amacı, uçuş fobisi olan yolcuların bunu meditasyon ile yenmelerini sağlamak. Yapılan araştırmalar, uçak yolcularının ehemmiyetli kısmının ciddi fobi yaşadığını ortaya koyuyor. Kimi işi suratından aralıksız uçmak zorunda, kimi ailesinden çok uzakta… Korkanlar büyük bir iç savaşla havalimanına gidiyor, uçağa biniyor. Tüm uçuşu koltuk kollarına sıkı sıkı tutunarak bitiriyor. Her uçuş bir eziyet haline geliyor.
İşte böyle uçuş fobisi olanlar, gelecek ocaktan itibaren Virgin Australia’dan bilet alırken bu bilgiyi havayolu ile paylaşacak. Bu bilgi, yolcu listesiyle beraber kabin memurlarına iletilecek. Hostesler uçuş fobisi olan yolcuları dikkatle izleyecek, takviyeci olacak.
İsteyenler cep telefonlarına ‘Smiling Mind’ uygulamasını indirebilecek. Uçuş süresince ister kabin cümbüş sisteminden, ister mobil uygulamadan, meditasyon yapmayı basitleştiren müzikler ile hafifletici bilgiler dinleyecek.

Nasıl yapılır?

Uçakta meditasyon yapmak bir hayli uzman tarafından nasihat ediliyor. Evvel derin bir soluk alın. Sonra gözlerinizi kapatın ve konsantre olun. Artık meditasyon yapmaya hazırsınız.

Kendinizi güvende sezmeye çalışın. Her soluğunuzda ‘soğukkanlım’ deyin. Yavaş yavaş kalp atış süratiniz yavaşlayacak. Zekânızda bir serinkanlılaşma sezeceksiniz.

Usunuza uçuşla alakalı makûs senaryolar getirmeyin. Makûs düşüncelerden uzaklaşın. Beyninize pozitif düşünceleri sunun. Makûs düşüncelerden uzaklaştıkça rahatladığınızı sezeceksiniz.

Bu uçuşu niçin yaptığınızı düşünün. Misalin uzun zamandır hayal ettiğiniz bir seyahate mi gidiyorsunuz? Neler yapacağınızı hayal edin. Eforlukları nasıl aşacağınızı düşünmek, motivasyonunuzu artırır.

Her zaman kendiniz için birkaç dakika ayırın. “Çevredekiler ne der” diye düşünmeyin. Gözlerinizi kapattığınız için muhtemelen etrafınızda oturan öteki yolcular uyuduğunuzu varsayacaktır.

Tags: Kokpit, kokpit haberi, SeoHaber Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir