Çok çok uzak bir galakside... Eforun bittiği yerdeyiz!

Çok çok uzak bir galakside… Eforun bittiği yerdeyiz!

Mayıs 6, 2019 7 0 0

Her neslin bir efsanesi vardır” lafıyla açılıyor, 20 Aralık’ta gösterime girecek son ‘Star Wars’ filminin fragmanı. On binlerce hayran, Chicago’da soluğunu yakalamış, yeni filmin ismiyle ve görüntüleriyle ilk defa tanışırken “Tarih, 2019’u unutmayacak. Böyle bir sene tarih süresince daha da yaşanmaz. İnsanlığa bu kadarı yapılmaz” cümlesini duyuyorum, üzerindeki ağır Skywalker kostümüne bakmadan gözü yaşlar içinde konuşan 60’larındaki bir Japondan. Başkaldırı nedeni, bu seriye vedayla hudutlu değil, tasayı daha büyük: Marvel galaksisine ait takribî 10 küsur seneye ve 20’ye yakın filme dağılmış ‘The Avengers’ın son filmi ‘Endgame’, televizyon tarihini yine yazmış dokuz yıllık ‘Game of Thrones’un büyük finali ve 1977’den bugüne uzanmış dokuz filmlik ‘Star Wars’ epopenin sonu aynı sene içerisinde asıllaşıyor; yas üzerine yas.

Başka bir galaksiye ışınlanmış gibi

class=’cf’>

Neden 4 Mayıs?

1978 senesinde hayranlar, bir Star Wars normali olan “May the Force Be With You Efor Seninle Olsun” sloganını “May the Fourth Be With You” Ayın dördü seninle olsun biçiminde yine dile getirdiler. Amerikalı hayranlar tarafından 4 Temmuz’u kutlamak için başlatılsa da ertesi sene 4 Mayıs 1979’da, İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher’ın vazifeyi teslim alışını kutlamak için ‘The London Evening News’de çıkan bir reklamdaki “May the Fourth Be With You, Maggie” yazısından esinle galaksi kutlaması 4 Temmuz’dan 4 Mayıs’a çekildi. O günden ‘Star Wars’ hayranları 4 Mayıs’ı günleri olarak özümsedi ve Lucas Film de özel aktiflikleri ve indirimli mahsul satışlarıyla kutlamanın dozunu her sene yükseltti. Slogan, Türkçe dahil bir hayli dilde, tercümede kaybolduğu için ‘Star Wars Günü’ adında karar kılındı.

Yeni ‘Star Wars’unuzu nasıl alırdınız?

VR tecrübeyi, video oyunu derken Lucas olabilecek her alanda yeni ‘Star Wars’ öyküleri yaratmaya devam ediyor. İnteraktif VR öyküsü olarak sunulan ‘Vader Immortal’ ve EA ile ortaklaşa piyasaya sürülecek video oyunu, Cal Kestis isimli yeni bir Jedi kahramanını piyasaya sürecek ‘Star Wars: Jedi Fallen Order’ın yeni versiyonu bu senenin taze meyveleri.

 

 

 

Tags: Chicago’, Dünya Star Wars Günü, Star Wars Celebration Week, Star Wars Kutlama Haftası Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir