Çeşme'nin karşı komşusunda karnaval zamanı

Çeşme’nin karşı komşusunda karnaval zamanı

Mart 6, 2019 38 0 0

1 / 29

Karşı yakadaki dostumuz Sakız Adası’nda havalar ısındı. Bu hafta sonu 20 dereceye ulaşması bekleniyor. Komşumuz Yunanistan’ın Türkiye’ye en yakın mesafedeki adası Sakız’da 9-10 mart arasında yılın en eğlenceli karnavalı var: Apokries (Mostra)… Bu hafta sonu İzmir’den sadece 25 dakika süren feribotla kendinizi karnavalın coşkusu içinde bulabilirsiniz. İşte hem sıcak hem de eğlenceli bir hafta sonu için Sakız Adası rehberi…

Fotoğraflar: Aynur Tattersall, Alamy

2 / 29

Karnaval ve festivaller seyahatleri hep farklı kılmıştır. Uzunca bir süre dilimizden düşüremeyeceğimiz anılar bırakır bizde.

3 / 29

Son 20 yıldır yaşamımın büyük bir kısmını ya haber peşinden gittiğim ya da seyahat için çıktığım yolculuklar oluşturuyor.

4 / 29

Katıldığım karnaval ve festivallerse harika dostlar edinerek unutulmaz anlar yaşadığım seyahatlerimin en güzel kısmı. Yunan adalarının yeri hep başka oldu bende. En yakınımızdaki adalardan en uzağımızdakine, her ayak bastığımda karşılıklı söylenmeyen ama yürekten hissedilen dostluğun o sıcak atmosferine şahit oldum.

5 / 29

Sakız Adası da bu adalardan biri, Yunanistan’ın en büyük beşinci adası olan Sakız, Orta Çağ esintili köyleri, pırıl pırıl plajları, mis kokan sakız ağaçları, rengarenk tavernaları ve güleryüzlü sıcakkanlı halkıyla en fovari rotalarımdam biri.

6 / 29

Türkiye’ye özellikle İzmir’e en yakın ada olması nedeniyle birçok defa gitmiş olmama rağmen her seferinde başka bir güzelliğini keşfediyorum. Bu kez karnaval hakkında bilgi almak ve nasıl hazırlandıklarını görmek için Sakız’daydım.

7 / 29

Hafta sonu gerçekleştirilecek karnavalın coşkusuna şimdiden kapılan halkın heyecanına şahit oldum. Hava sıcaklıklarının giderek arttığı bu günler Sakız’ı tam da keşfetmenin zamanı.

8 / 29

Sakız ağaçları ve sakızdan üretilen onlarca ürünüyle meşhur olan adanın daha önce görmediğim birçok güzelliğini keşfettim.

9 / 29

Sakız Adası için çok önemli bir festival bu; İzmir’de büyük bir tanıtım yapıldı. Seyahat acentaları ve gazetecilerin de katıldığı tanıtım toplantısı Sakız Turizm müdürü Rena Pagoudi Damigou tarafından yapıldı.

10 / 29

Kendini iki yaka dostluğuna adamış değerli bir isim olan Rena, 20 yıldır iki ülkenin dostluğunun pekişmesi için çalışıyor. “Bu karnaval Türk dostlarımızla birlikte güzel” diyen Rena, hafta sonu için planladıkları eğlencelere tüm Türkleri davet ediyor.

11 / 29

Karnaval ‘Apokries’ olarak adlandırılıyor. Paskalyadan önceki döneme verilen bir isim bu. Apokries’de halk bir araya gelerek büyük eğlenceler gerçekleştiriyor.

12 / 29

Kılık değiştirip, maskeler takarak yerel müzikler eşliğinde danslar yapılıyor. Karnaval Roma dönemine hatta daha eskiye Yunan dünyasının Dionisos kutlamalarına kadar gidiyor. Bu dönemlerde insanlar tanrı Dionisos şerefine kılık değiştirir, dans eder, şarkılar söylermiş.

13 / 29

Adanın Kardamila, Agios, Volisos, Nehori, Timiana, Mesta, Pyrgi, Nenita, Kalamoti ve Pispilunda köylerinde birbirinden eğlenceli programlar gerçekleştirilecek. Özellikle Timiana köyünde pazar günü yapılacak olan ‘Mostra’ gösterisi her yıl yüzlerce turisti buraya çekiyor.

14 / 29

Gençlerin eski elbiseler giyip yüzlerini maskelerle gizleyerek gerçekleştirdikleri şovların kökleri ortaçağa uzanıyor. ‘Halkın korsanlara karşı verdiği mücadelenin tasvir edildiği gösteri ve omuzlarından birbirine bağlanan yerel kıyafetler giymiş gençlerin geleneksel düğünleri canlandırıldığı bölümler ise büyük ilgi görüyor.

15 / 29

Her bütçeye uygun otel bulmak mümkün
Festival boyunca Sakız’ın çok yoğun olması bekleniyor. Ada’da her bütçeye uygun konaklama bulmak mümkün. Beş yıldızlı otellerden butik otellere, aile yanı konaklamaya kadar birçok seçenek var.

16 / 29

Ben kısa süreli kalışlarda temiz ve merkeze yakın şehir otellerini tercih ediyorum… Merkezdeki otellerin hemen hemen hepsi çok temiz ve konforlu.

17 / 29

Merkezde bütçeye uygun oteller arasında bir Türk dostu olan Kostas ve oğlu tarafında işletilen Point Oteli tavsiye edebilirim… Point otel limanın hemen karşısında. Feribottan inince sadece 5 dakika yürüme mesafesinde hem konforlu hem de hesaplı.

18 / 29

Şehrin merkezinde olması nedeniyle şehirde vakit geçirmek isteyenlerin tercih edebileceği bir otel. Buradan ayrıca araba da kiralayabilirsiniz. Günlük araba kirası da 25 -30 Euro arasında değişiyor. İki günlük almanızı tavsiye ederim. Çoğu acente iki gün için 50 Euro alıyor. Rezervasyonlarınızı www.travel2chios.gr adresinden yapabilirsiniz.

19 / 29

Şehrin merkezinde yer alan otelden her yere ulaşım kolay. Geceliği 40 Euro ile 60 Euro arasında değişiyor. 40 Euro olanlarda genellikle kahvaltı olmuyor ama şehirde kahvaltı için çok güzel seçenekler var. Ayrıca yine merkezde bulunan Chandris Otel de tercih edilebilir.

20 / 29

Limandan kısa bir taksi sürüş mesafesinde olan Chandris otelde fiyatlara kahvaltı da dahil. Eğer şehirden biraz uzakta doğayla başa olmak isterseniz ailelerin işlettiği birçok otantik konaklama imkanı da var. Bunlar arasında harika manzarası olan Katrina’s Place’ı tavsiye edebilirim.

21 / 29

Vessa bölgesinde de birçok otantik butik otel var. Katrina’s Place adanın güney kısmında Agia bölgesinde yer alıyor. Merkeze sadece 10 dakika uzaklıkta. Evin sahibi Katrin’a tam bir Türk dostu. Eşinin ailesinin köklerinin Karaburun Yarımadasın’a dayandığını söyleyen Katrina’nın evinde her daim çaydanlıkla hazırlanan Türk çayı bulmak mümkün. Ayrıca Katrina’nın eşi misafirlerine kahvaltı için simit de pişiriyormuş.

22 / 29

Yunanlıların da tercihi
Sakız diğer Yunan adalarında olduğu gibi harika lezzetler sunan restorantlara sahip. Şehir merkezinde bulunan ve özellikle yerli halkın favorisi olan Hotzas, taverna mutlaka uğranılması gereken bir restorant. Sadece akşamları açık olan Hotzas, adanın en eski restoranlarından biri. Mutheşem mutfağıyla yemek saatlerini tam bir şölene dönüştürüyor.

23 / 29

Restoranın sahibi Yanis Linos, adanın merkezinde arka sokaklarda bir mahallede yer alan restoranında birbirinden lezzetli yemekler servis yapıyor. 1882 yılında kurulan restoran o tarihten beri aile üyeleri tarafından işletiliyor. Burada özellikle içerisine bal koyarak hazırlanan vejeteryan imambayıldı ve bol zeytinyağlı madalinali kuru fasulyeyi tatmanızı tavsiye ederim.

24 / 29

Ayrıca adanın güneyinde ve kuzeyinde yer alan birçok köyde hiçbir yerde tadamayacağınız geleneksek yemekler yapılıyor. Adanın yerlileri güneyde daha çok et yapan restoranları tercih ederken kuzey bölgedeki restoranlar balık ve balık ürünlerinde iddialı.

25 / 29

Ben adanın güneyindeki Avgonima köyünde Pyrgos restoranında yediğim keçi etli yemeği unutamıyorum. Restoranın sahibi Yorgos ayrıca bal üretiyor. Yorgos’un ününü duyan birçok kişi hem lezzetli yemekleri yemek hem de bal almak için buraya geliyor.

26 / 29

Adanın kuzey tarafında muhteşem koylarından Lagada da harika restoranlar var. Sakız Adası’nın 16 km kuzey doğusunda Türkiye tarafına bakan, kendi halinde şirin bir balıkçı köyü. Sakız’ın bu sakin koyuna balık ve meze yemek için konuklar yüzlerce kilometre uzaktan geliyor. Buranın en popüler restoranları arasında Pasa ilk sırada yer alıyor. Zengin balık çeşidi ve ahtapotuyla ünlü bu restoranı mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

27 / 29

Adaya sadece 25 dakikada ulaşmak mümkün!Çeşme Limanı’ndan feribot kalkıyor…
Sakız Türkiye’ye Çeşme’den sadece 25 dakika uzaklıkta. Çeşme Ulusoy Limanı’ndan çok keyifli bir feribot yolculuğuyla 25 dakikada adaya ulaşıyorsunuz. Hafta içi salı hariç her gün akşam 17.30’da tek yön, hafta sonuları ise cuma, cumartesi ve pazar günleri sabah hızlı katamaranlarla 25 dakika süren aynı gün dönüş seferler var.

28 / 29

Zaman zaman ek seferler de konuyor. Yazın yüksek sezonda Çeşme’den Sakız’a haftanın her günü 09.00-09.05-09.30-18.30 ve 19.00’da; Sakız’dan Çeşme’ye ise 08.15-17.30 ve 18.00’de direkt sefer var. Çeşme Limanı’ndan gidiş dönüş kişi başı 27 Euro. Vizeniz olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

29 / 29

Yazın kapı vizesi alınıyor ancak kış aylarında bu uygulama kaldırılıyor. Bilgi ve bilet almak için www.erturk.com.tr

Tags: Sakız Adası, sakız adası karnavalı, Seyahat, Seyahat Haberi, Yunanistan Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir