Burnum sürtüldü, dizlerim kanadı, hazmederek o yolları geçtim

Burnum sürtüldü, dizlerim kanadı, hazmederek o yolları geçtim

Temmuz 13, 2019 23 0 0

◊ Üç yıldır müzik dünyasındasınız. Kliplerinizi milyonlar izliyor, konserleriniz dolup taşıyor. Her şey göründüğü gibi parlak mı?

– Bu dünyayı balerinlerin dünyası gibi düşün. Dışarıdan bakınca harikulade bir zarafet, görsellik ve sihirli bir şeyler görürsün. Ama sahne arda geçtiğinde balerinlerin ayakları ve dizleri yara bere içindedir. Bizim de dünyamızın görünen kısmı harikulade parıltılı ama perde artta büyük bir savaş var. Ben de o savaşlarda yaralandım. Ama hep eforlu durmayı kastettiğim için küskünlüklerimi kimseye göstermedim.

Nasıl bir arenadasınız?

– Çok rakamda ad, bu nedenle de büyük karmaşa var. Ama nasıl 90’larda bir hayli ad çıktı, bir kısmı kalıcı olduysa bizim için de benzersi olacak.

Siz kalıcı adlar arasında olur musunuz?

– Evet, kalıcı olacağım. Çünkü hiçbir zaman günü kurtarma adını iş yapmıyorum, hep geleceği tasarlayarak ilerliyorum.

Kalıcı olmak için ne gerekiyor?

class=’cf’>

◊ Üç yıl evvel çıkardığınız ‘Okyanus’ şarkınızın klibi 150 milyondan fazla izlendi. Hit şarkı yapmanın gizemi ne?
– Lafla müziğin öpüşmesi. Zati öyle bir şarkı dinlediğimizde tüylerimiz diken diken oluyor. Anlatım dili de çok ehemmiyetli. Yalnızca kendi yaşadıklarından yola çıkmaman gerek.

◊ Bir gecede namlı oldunuz. Bu kadar basit mıydı her şey sizin için?

– Ne bir gecede tanınmış oldum ne de her şey çok basit oldu. Burnum sürtüldü, dizlerim kanadı. Hazmederek o yolları geçtim. Ve her şeyi geç elde ettim. İlk single’ımı 30 yaşımda çıkarabildim. Bu noktaya gelebilmek için de asaplarımdan, duygularımdan, zamanımdan ödün verdim.

◊ Şöhret yaşamınızda neleri değiştirdi?

– Üzerime mesullük bindi. Daha Öncekinden tek başımaydım. Şimdi benimle 25 birey çalışıyor. Onlara karşı mesullüğüm ve ağır bir yüküm var.

◊ Tanınır olmanın en makûs tarafı ne?

– Rastgele bir yere gittiğimde sırf ben orada olduğum için şarkılarımı çalmaları.

Burnum sürtüldü, dizlerim kanadı, sindirerek o yolları geçtim

Caz albümüyle çıksaydım,bu görüşmeyi yapıyor olur muyduk?

Son yarıyılda parlayan Simge, Merve Özbey ve Ece Seçkin gibi bayan şarkıcılardan farkınız ne?

– Üretebiliyorum. Yazıyorum, beste yapıyorum. Erkek dostum Asil’in Gök yaşamımda olması büyük bir baht. Onunla kendi müziğimizi
oluşturabiliyoruz.

Şarkılarınızın belli kısımlarını genelde haykırarak söylüyorsunuz. Bu, “Benim sesim var” demek mi?

– O haykırmak değil. Opera eğitimi aldım ve sahnede teknik kullanıyorum. Benim şarkılarımın ses aralıkları geniş. Laflarda da bir acı çekiş varsa ben de bunu dile getiriyorum. 

Türk sanat müziği ve opera eğitimi gördükten sonra ‘atarlı, giderli’ pop şarkıları söylemeye başladınız. Neden para mı?

– Caz albümüyle çıksaydım şu an bu görüşmeyi yapıyor olur muyduk? Yoksa gönlümüzden neler geçiyor… Ayrıca ün ve caz derslerine devam ediyorum. Caz repertuvarı yapıyorum. Kendimi popa çekmiş değilim.

Caddede top sektirerek geliştim

Fenerbahçe’yle alakalı “3 Temmuz bir kumpastır. Aynı zamanda diriliştir, direniştir” diye bir tweet attınız. Trabzonsporluların tepkisiyle karşılaştınız. Trabzon’da vereceğiniz konser iptal edildi. Nedir yaşanan vaka?

– Uzamasını istemediğim bir mevzu. Ben fanatik bir Fenerbahçe taraftarıyım. Ama hiçbir zaman birilerini amaç gösteren ya da başka ekiplerin taraftarlarını rahatsız edecek şeyler yazan biri olmadım. Yalnızca kendi ekibimi destekleyen hatta bazen tenkit eten şeyler yazdım. O tweet’te de başkasına bir hakaret yoktu. Trabzonspor’u hedeflemek, onlara imada bulunmak usumun ucundan geçmedi. Reelinde vaka çok kolay, Trabzonsporlular o yıl şampiyon olduklarını korunuyor. Biz de haksızlığa uğradığımızı düşünüyoruz. Herkes kendi hür fikri söyleyemeyecekse, bu ülkede kimse hayatasın ya da konuşmasın. Rastgele bir mevzuda konuştuğunda, “Sen şarkını söyle” diyorlar. Neden? Ben bu yaşıma kadar yalnızca şarkı söyleyerek mi geldim? Hiç mi eğitim almadım? Genel kültürüm yok mu?

Siz nasıl duydunuz tweet’e aldığınız tepkileri?

– Trafikteydim, erkek dostum arayıp, “Twitter gündeminde bir numaradasın” dedi. Şarkı patladı diye şaka yapıyor sandım. Trabzonsporluları kavrıyorum. Ama benim o tweet’i attığım gün, Trabzon’da konser vereceğim Akçakoca Belediye Başkanı da Trabzonspor’u korunan bir tweet attı. Ben onun söylemine hürmet duydum.

Çok üzüldünüz mü?

– Üzülmedim. Çünkü yanlış bir şey yapmadım. Benden özür dilemem beklendi. Ben de, “Özür dileyecek bir şey” olmadığını söyledim. Gerçekten yok. Birine hakaret edip gönlünü kırmış olsam, dilerdim. Uzasın da istemiyorum. Çok fazla hakaretler ve tehditler hakkında da kabahat ilanında bulundum.

Fenerbahçe idaresinden sizi aradılar mı?

– Başkanımız Ali Koç aradı. Beni bir gün arayacağı usumun ucundan geçmezdi, “Dik duruşun için teşekkür ederim. Biz senin yanındayız” dedi.

Koyu bir futbol taraftarı mısınız?

– Evet. Caddede top sektirerek geliştim. “Elinin hamuruyla futbola karışma” yazıyorlar. Futbol konuşmak ya da oynamak benim için anormal bir gidişat değil. Ben zati böyle geliştim ve basmakalıpım.

 

 

 

 

 

 

Tags: Derya Uluğ, derya uluğ fenerbahçe, derya uluğ okyanus, Fenerbahçe Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir