Bizi yaza hazırlayacak 75 güzel şey

Bizi yaza hazırlayacak 75 güzel şey

Mart 17, 2019 47 0 0

Anadolu uyanıyor!
Doğa – Yücel Sönmez
1-Yunuslar:

Bizi yaza hazırlayacak 75 güzel şey


Göç sadece karada değil denizde de başladı. Balık sürülerini takip eden yunuslar Boğaz’ın giriş ve çıkışlarını tutmuş durumda.
2-Flamingolar:

Bizi yaza hazırlayacak 75 güzel şey

Dansı en güzel, en ilham verici canlılar ve Gediz Deltası ise onların en büyük ve önemli gösteri sahnesi.
3- Kardelenler: Toroslar, Kaçkarlar, Kaz Dağları… Görmek istiyorsanız bugünlerde biraz yükseğe, kar sınırına çıkın yeter.
4- Kelebekler: Bugünlerde Ege ve Akdeniz’de Türkiye’nin en güzeli sultan kelebeğini görmek için maki, çalılık ve park-bahçelere bakın.
1980’lere bin selam!
Stil – Aslı Barış

Bizi yaza hazırlayacak 75 güzel şey


5-Neon renkler:
Bu bahar giysiniz 100 metre öteden görünmenizi sağlayacak. Sezonun hitleri parlak yeşil, pembe ve sarı. Özellikle pantolon-ceketlerde...
6-Desenin her türlüsü:
Yılan, leopar ya da çiçek… Bu aralar dolabınıza ne katarsanız katın, desenli olmasına dikkat edin. Bu desenler mümkünse ilhamını doğadan alsın.
7-Tepeden tırnağa bej:
Bu mevsimi daha sakin geçirmek isteyenlere uygun bir akım. Tepeden tırnağa beyaz giyme modası, yerini beje teslim etti. Hakkını vermek lazım, pek asil duruyor.
8-Dev fiyonklar:
Cicili bicili giyinmeyi sevenlerin çok hoşuna gidecek… Özellikle elbise ve gömleklerde devasa fiyonklar moda. Fiyonk, ayakkabı ve çantalarda da kendini gösteriyor.
9-Dizüstü taytlar:
1980’ler sonundan kalan bir ‘stil harikası’. Dönemin ‘asit’ modasını hatırlayın, taytınızın üzerine bir gömlek ya da ceket alın. Bu imaj, bir sene önce alay konusuydu. Ama bu aralar böyle giyinirseniz, sizden ‘tarzı’ yok! Bizimlesiniz!
Şehirde bahar hareketliliği
Kent – Savaş Özbey
Yeni bir sokak
10-Teşvikiye Ahmet Fetgari

Bizi yaza hazırlayacak 75 güzel şey


10-Sanat, moda, gastronomi: T
eşvikiye Camii’nin ardında sessiz sedasız uzayan kendi halinde bir sokaktı. Son dönemde gastronomi, sanat ve moda merkezi haline geldi.
11-Kıdemliler:
Sağlıklı beslenmek isteyenler için Doğaya Dönüş ve Plus Kitchen… Ev yapımı tatlı ve hamurişi için Cake Away. Pide tutkunları için Pide, İtalyan mutfağı sevenler için Cortiletto… Geceyi uzatmak isteyenlere ‘Moro’ ve ‘Dio’… Kahve tutkunlarına Sunday Coffee Bar, kahvaltı için Grandma.
12-Yeniler:
Sokak lezzetlerini yeniden yorumlayan Alfio, lokma çılgınlığını semte getiren Lokmades… Sanat için Ae Sanat, 44A Sanat Galerisi, Artpoint Gallery, Atölye Yudumis, Sauca Collection… Moda tutkunlarına Attolye Teşvikiye, Outcastpeople ve Petra…

Yeni bir semt
Yukarı – aşağı Akaretler…
13-Artweek @Akaretler:
Şu ara sanatseverler tarihi yokuşu yukarı-aşağı arşınlamakla meşgul. Muhtelif binalarda yerli-yabancı sanatçıların sergileri var.
14-Kıdemliler:
Vogue teras restoran, W Lounge, Limoncello, Beer Hall, Kalamata Meyhane, No Fish Today, Kafi meze-bar, Minoa kitap-kafe-bar, kremalı cheesecake’iyle parlayan B BLok…
15-Yeniler:
Asla boş kalmayan çikolatacı Mendel’s, butik restoran-bar ve özel parti mekânı Deus Ex Machina, Cihangirli White Mill kafenin yeni şubesi, Kebapçı İskender, Mathilda Profiterolcüsü…
Yeni bir mekân
Tamirane yaşam alanı

Bizi yaza hazırlayacak 75 güzel şey


16-Plakçı, dövmeci, kahveci: Acıbadem’deki yeni şubesi bir mekândan ziyade, 2 bin 500 metrekarelik bir yaşam alanı: İçinde terası, restoranı, 300 kişilik konser alanı, Zuhal Müzik’in dev müzik mağazası, plak mağazası, Kırmızıkedi Kitabevi, kahveci, dövmeci…
17-Parti-eğlence: Akasya AVM’nin içinde ama akşam dükkânlar kapandıktan sonra Tamirane açık kalıyor ve insanlar swing gecesi gibi etkinliklerde, üzerlerinde 1920’lerin kıyafetleriyle sabaha kadar dans etmeye gidiyor.
18-Sosyal sorumluluk: Ünlü müzisyenler gençlerle buluşuyor. Bu sayede ödeneği kesilen üniversite konservatuvarlarına, tambur, bateri gibi müzik aletleri gönderilecek. Fikri duyunca Yeşim Salkım’la ben de yükseldik, 27 Mart’ta halka açık bir söyleşi yapacağız.

Kentten çıkıp doğayla kucaklaşıyoruz
Seyahat – Serkan Ocak
Festival takviminiz

Bizi yaza hazırlayacak 75 güzel şey


19-Adana Portakal Çiçeği Karnavalı:
3-7 Nisan
20-Alaçatı Ot Festivali: 4-7 Nisan
21-Sarıyer HoliFest: 27 Nisan
22-Yeni bir sahil: Turanlar… Kapıdağ Yarımadası’nın Marmara Denizi’ne bakan tarafı.
23-Yeni bir güzergâh:

Bizi yaza hazırlayacak 75 güzel şey

506 km’lik Frig Yolu. İster 20 günde yürüyün, isterseniz etap etap kat edin…
24-Yeni bir köy: Bolu, Gölköy. Göl kenarındaki meşe ormanlarında ister piknik, isterseniz yürüyüş yapın…
Nereleri keşfetsek?
YURTİÇİ
(Jolly Kültür Turları Müdürü Kerem Gökçe)
25-Likya Bölgesi: Alternatif tatil arayanların tercihi
26-Artvin, Ardahan, Kars: Baharda Doğu Anadolu’nun en gözde rotası.
YURTDIŞI
(Seyahat yazarı Saffet Emre Tonguç)
27-Bari: Noel Baba’nın kemiklerini muhafaza eden kilise.
28-Maldivler:

Bizi yaza hazırlayacak 75 güzel şey


Şimdi en güzel zamanı. Madonna veya Gwyneth Paltrow’a denk gelebilirsiniz.
Açık havada
spor takviminiz
(Rossist Event kurucusu
ve dağcı Polat Dede)
29-Vodafone İstanbul Yarı Maratonu: 7 Nisan. (www.yarimaraton.istanbul)
30-Salcano Granfondo Marmaris: 14 Nisan. (granfondomarmaris.com)
31-Arena AquaMasters: İlki 1-5 Mayıs’ta Marmaris’te. (www.aquamasters.org)
32-Tahtalı Run To Sky: 18 Mayıs. (www.tahtaliruntosky.com)
33-Gelibolu Triatlonu: 25 Mayıs. (www.triatlon.org.tr)

class=’cf’>

Tiyatro – Bahar Çuhadar
Yaralarım Aşktandır:

Bizi yaza hazırlayacak 75 güzel şey

Ölümünden yıllar sonra İranlı şair Furuğ Ferruhzad’ın mücadele dolu hayatını sahneye taşıyor. 21 Mart itibariyle DasDas’ta.
At Gözü: Altıdan Sonra Tiyatro’nun oyunu, atların her şeyi iki kat büyük gördüğünü fark eden bir diktatörün, korku ve ayrışmayla daha kolay yöneteceğini akıl edip, ülkedekilere at gözü taktırdığı bir kurgu. 2 Nisan’da Kumbaracı50’de.
Vahşi Batı: Amerikan toplumuna ve aileye dair sıkı eleştiriler yöneten oyun, mart boyunca Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde.

Sergi – Erkan Aktuğ
ARŞİV : 1987-2018: Sanat dünyasının saygın isimlerinden Haldun Dostoğlu yönetimindeki Galeri Nev İstanbul, kurulduğu 1987’den 2018 sonuna kadar 101 sanatçıyla gerçekleştirdiği 254 sergiyi belgeleyen bir sergi hazırlığında. Kuruluştan itibaren yayımlanmış tüm kataloglarla muhtelif sergilerden fotoğraf ve belgeler yer alacak.
Sinema – Uğur Vardan
İhtiyar Adam ve Silah:

Bizi yaza hazırlayacak 75 güzel şey

Robert Redford’un jübile filmi. Son kez soyguna kalkışan emektar suçlunun hikâyesi. Vizyon tarihi 5 Nisan. 
Kapı: Berlin’e göçmüş Süryani bir ailenin Mardin’e dönüşleri…. Kadir İnanır ve Vahide Perçin başrolde. Vizyon tarihi 12 Nisan.
Avengers: Endgame: Oyunun sonu… Bir önceki film ‘Sonsuzluk Savaşı’nda zalim Thanos, evrenin yarısını ortadan kaldırmıştı. Şimdi devreye Captain Marvel giriyor. Vizyon tarihi 26 Nisan.
Godzilla; King of the Monsters: Gene ortalık kırılıp dökülecek… Godzilla’yla birlikte tarihöncesi birçok yaratık da perdede. Vizyon tarihi 31 Mayıs.
John Wick 3:

Bizi yaza hazırlayacak 75 güzel şey


Parabellum: Keanu Reeves’ın hayat verdiği ölüm makinesi üçüncü kez karşımızda. Vizyon tarihi 17 Mayıs.
Nisan demek, festival demek: Film festivalleri baharın da müjdecisidir… Uluslararası Film Festivali, bu yıl 38. kez sinemaseverlerle buluşacak. 5-16 Nisan’daki organizasyonda 175 uzun, 11 de kısa metrajlı film gösterilecek. İstanbul’un ardından da Ankara Film Festivali start alacak. Başkentte 18 Nisan’da başlayacak şenlik, 28 Nisan’a kadar sürecek…

 

 

 

 

 

 

Tags: Sinema, tiyatro, yaz Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir