Birkaç saatte bahara kaçışın 10 yolu

Birkaç saatte bahara kaçışın 10 yolu

Mart 17, 2019 41 0 0

1 / 21

Doğa uzun kış uykusundan uyandı, baharın kokusu etrafı sardı ama tüm bunları şehrin sokaklarında görmek, fark etmek mümkün değil. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanların baharın gelmesini beklemek yerine bahara gitmesi gerekiyor artık. Peki ama nereye? Jürimize, şehirden birkaç saatlik yolculukla bahara varabileceğiniz rotaları sorduk.

2 / 21

Sebati Karakurt / Hürriyet Gazetesi Fotoğraf Editörü
Çiçekten taç takan göl: İznik Gölü / Bursa
Marmara Bölgesi’nin en büyük, Türkiye’nin ise beşinci büyük doğal gölü İznik, İstanbul’a 120 kilometre uzaklıkta.

3 / 21

Etrafı kiraz ağaçlarıyla çevrili olan ve çiçeklerle renklenen göl için Sebati Karakurt “Rengârenk çiçeklerle donanmış bu cenneti ve çevresini görmediyseniz derhal yola çıkın.

4 / 21

Güneşin doğuşu ve batışının suya yansıttığı farklı tabloları gölün üzerinde izlemek ayrı bir keyif” diyor. (İznik-İstanbul 120 km, 1 saat 45 dk.)

5 / 21

Serhan Yedig / Gazeteci, gezgin
Kendi ormanı olan sahil: Kerpe / Kocaeli
Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı, Batı Karadeniz kıyısında küçük bir yerleşim alanı.

6 / 21

İstanbul’a yakınlığı nedeniyle sıkça ziyaret edilen rotalardan! Kerpe’ye, denize kadar uzanan sık çam ormanları arasından geçerek ulaşıyorsunuz.

7 / 21

Doğada konaklamak isteyen ziyaretçiler için kamp alanları mevcut. “Etrafında ormanı olan bir sahil…

8 / 21

Deniz kıyısında sıradışı bir kaya oluşumu var. Doğa yürüyüşüne de elverişli” diyor Serhan Yedig.

9 / 21

(Kerpe-Bursa 132 km, 1 saat 32 dk.)

10 / 21

Ebru Aykut / Hürriyet Seyahat gezgini
En fotojenik yayla: Pürenli Yaylası / Düzce
Güzelliği ile Doğu Karadeniz’dekileri aratmayan yaylalardan Düzce’deki Pürenli Yaylası.

11 / 21

Yemyeşil doğası, her biri farklı fotojenik evleri bu yaylayı diğerlerinden ayırıyor. Ebru Aykut “Göz alabildiğince yeşil içeren bu rotada Güzeldere ve Samandere şelalerini de görmeden dönmeyin.

12 / 21

Günübirlik gideceğiniz gibi bu muhteşem doğada kamp yapma fırsatınız da bulunuyor” diyor. (Pürenli Yaylası-Ankara 238 km, 2 saat 30 dk.)

13 / 21

Bahar Akıncı / Seyahat yazarı
Antikçağdan günümüze: Gödence / İzmir
Kızılçam ormanlarıyla kaplı Kızıldağlar’daki beş köyden biri Gödence… Bundan 40 yıl önce, ‘birlikten kuvvet doğar’ düşüncesiyle kurulan kooperatif ile kaderi değişen köy, doğası, yeşili ve bol oksijeni ile İzmirlilerin soluklanma noktası. Bahar Akıncı “Antikçağın 12 İyon kentinden biri olan, şarap ve zeytinyağı üretim bölgesi olan Gödence doğası bugünlerde hiç olmadığı kadar renkli ve huzur verici ” diyor. (Gödence-Aydın 153 km, 1 saat 52 dk.)

14 / 21

Dicle Tuba Kılıç / Doğa Derneği Başkanı
Kuşların bayram alanı: Kulu Gölü / Konya
Tuz Gölü’nün kuzeybatısında, Kulu ilçe merkezinin 5 kilometre doğusunda yer alıyor. Gölde dokuz küçük ada bulunuyor.

15 / 21

Sukuşları için hem üreme, hem göç dönemlerinde büyük önem taşıyan göl, nesli dünya çapında tehlikede olan dikkuyrukların Türkiye’deki en önemli üreme alanlarından. Dicle Tuba Kılıç, “Bugünler, gölün cıvıl cıvıl, etrafının da yemyeşil olduğu günler” diyor. (Kulu-Niğde 244 km, 2 saat 55 dk.)

16 / 21

Melih Uslu / Seyahat yazarı
Tarihöncesi güzellik: Güllük Dağı / Antalya
Milli park olarak koruma altında olan Güllük Dağı’nın çevresi, bugünlerde doğa içinde benzersiz bir yolculuk vaat ediyor. Antalya’nın 34 km. kuzeybatısında, Korkuteli ilçesi sınırlarında bulunan alan, Termessos Milli Parkı olarak da anılıyor.

17 / 21

Melih Uslu “Gitmişken tarihöncesi çağlardan izlere rastlanan Karain Mağarası ve Güver Uçurumu Kanyonu mutlaka ziyaret edilmeli” diyor. Piknik de yapabilirsiniz. (Güllük Dağı-Isparta 152 km, 1 saat 26 dk.)

18 / 21

Nalan Miri Sözer / Seyahat yazarı
Adını çiçeklerden alan köy: Çiçekliköy / İzmir
Bornova ilçesine bağlı Çiçekliköy, İzmir şehir merkezine yarım saat uzaklıkta. Temiz havası, çam ağaçları, rengârenk çiçekleri, kahvaltı salonları ve piknik alanları ile günübirlik geziler için ideal. Taş döşeli dar sokakları ve eski evleriyle dikkat çeken köyün geçmişi, 1800’lü yıllara kadar uzanıyor. Nalan Miri Sözer “Köy, baharda etrafı bayram yerine çeviren rengârenk çiçekler nedeniyle Çiçekliköy adını almış” diyor.

19 / 21

Yıldırım Güngör / Dağcı, seyahat yazarı
Bozkırın tüm renkleri: Eğil Barajı-Diyarbakır
Hem dini, hem kültürel alanları hem de doğal güzellikleri bir arada barındırıyor. Barajın etrafında piknik alanları var. Yıldırım Güngör “Diyarbakır’a yaklaşık 1 saat mesafede olan Eğil ilçesi sınırlarındaki baraj gölü hem manzara izlemek hem de yürüyüş yaparak doğada vakit geçirmek için ideal. Üstelik bölge şimdi en yeşil, en renkli günlerini yaşıyor” diyor. (Mardin – Eğil 148 km, 1 saat 45 dk.)

20 / 21

Şener Kalemci / Yürüyüş rotaları rehberi
Suyun masalsı diyarı: Akalan Şelaleleri / Samsun
Bafra’da bulunan Akalan Şelaleleri, aynı ismi taşıdığı Akalan Köyü sınırları içerisinde yer alıyor ve büyüklü küçüklü tam 18 şelaleden oluşuyor. Şener Kalemci “Çevresindeki bitki örtüsünün zenginliği ile daha bir güzelleşen şelaleler bölgesinde doğaya doymakla birlikte hem piknik hem de yürüyüş yapabilirsiniz” diyor. (Akalan Şelaleleri-Ordu 198 km, 2 saat 55 dk.)

21 / 21

Sinan Hamamsarılar / Yeme-içme ve seyahat yazarı
Uygarlıklar geçidi ve Japon bahçesi: Kaman Kalehöyük-Kırşehir
Ankara’nın 130 km. güneydoğusunda, Kırşehir ili sınırlarında yer alan Kaman Kalehöyük, Ortaçağ’dan Eski Tunç Çağı’na kadar birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış. Sinan Hamamsarılar “ Dr. Sachihiro Omura’nın yürüttüğü kazılardan çıkanların sergilendiği müzeyi gezmek de, Japon imparatorluk ailesinin desteğiyle yapılan ve Japonya dışındaki en büyük Japon bahçesini görmek keyifli bir hafta sonu geçirmenizi sağlayacak” diyor. (Kalehöyük-Nevşehir 94 km, 1 saat 10 dk.)

Tags: baharda gidilecek mekanlar, baharda gidilecek yerler, ilkbahar, Seyahat, Seyahat Haberi Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir