Bir defa genç olmuş herkes bu kitabı okuyabilir

Bir defa genç olmuş herkes bu kitabı okuyabilir

Kasım 22, 2018 82 0 0

Yazar Yılmaz Karakoyunlu’nun, “Hatıra edebiyatının fevkalade bedelli bir misali” olarak belirlediği Taze Başlangıç’ta babasız gelişen, kırılgan ve tereddüt bir genç kızın, yaşama dört elle sarılmasına uzanan esin verici ve hakikat yaşam öyküsü var.

Keskinoğlu, yeni kitabıyla alakalı suallerimizi yanıtladı. 

Türkiye’de altyapısı sağlam, dünyada ve ülkede olan bitene dominant, edebiyat-sanat literatürüne bilindik bir topluluk var. Hakikatinde ülkenin dört bir yanına dağılmış bir insan topluluğu daha doğru bir belirleme olabilir. Yeniden de okuma oranımız modern ülkelere oranla çok düşük. Nasıl artıracağız bu oranı?

Dediğiniz gibi bir insan topluluğu var. Ancak bu insan topluluğunun popülasyonu ne kadar? Gerçek problem sanıyorum bu. Bahsettiğiniz grup azınlıkta olduğu sürece, geriye kalan; altyapısı sağlam, olan bitene dominant, edebiyat-sanat literatürüne bilindik olmayan topluluğun tamamını sırtlaması olası değil. Ve evet, okuma oranımız gerçekten de oldukça düşük. Geçtiğimiz sene, dünya kitap okuma oranında 186. sıradaydık. Fukara Afrika ülkeleri ile aynı kategorideyiz. Hakikatine bakarsanız, bu gidişatın başlangıcı ta çocukluğa sabrediyor. Çocuklarımıza bir sürü esas alışkanlığı kazandırıyoruz. Kitap okuma da minik yaşta edinilmesi gereken bir alışkanlık. İşte bu noktada, okuma oranı yüksek modern ülkelerle net bir biçimde ayrışıyoruz. Zira kitap okuma alışkanlığı bizim esas alışkanlıklarımız arasında hali hazırda daha yer almıyor. Uyumadan evvel diş fırçalama alışkanlığı için dilimizde tüy bitene kadar yıllarca uğraşabiliyoruz.

KADININ KADINA YAPTIĞINI KİMSE YAPMAZ

class=’cf’>

Bir kez genç olmuş herkes bu kitabı okuyabilir


Aşık olduğunuzu sıkça emin ettiğiniz İzmir’den beslenen sayfalarınız var kitabınızda. Yalnızca İzmir’i yazsanız dahi okunur bir kitap olur sanki. Var mı böyle bir projeniz?

İzmir beğenilmeyecek bir kent değil. Tuhaf bir havası var bu kentin. Türkiye’nin başka hiçbir yerinde bulamayacağınız bireyine münhasır bir şahsiyeti var. Kentin tarihi olur, coğrafyası olur, doğal hoşlukları olur ama şahsiyetlisi ender bulunur. İzmir şahsiyetlidir. Bence bütün de, bu surattan içinde yaşayanları da orjinaldir. Kızlarının işvesi, cazibesi, aklı, yaratıcılığı erkeklerinin “efe” olarak anılması, bir civarda hemen dikkat sürüklemesi hep eforlu, oturmuş şahsiyet ibareleridir. Doğduğumdan beri İzmir’de yaşıyorum. Okumak için dahi ufalamadım. Dağılamadım. Allah ayırmasın. İlerleyen yarıyılda yazacağım romanlar muhtemelen yine İzmir’de geçecek.

Taze Başlangıç bir gençlik romanı mı sizce?

Taze Başlangıç, bir kere genç olmuş herkesin okuyabileceği ve kendinden bir çok iz bulabileceği bir kitap. En mülayiminden en asisine kadar hemen her genç, yaşamının belli bir yarıyılında eş kasvetler yaşıyor. Hormonları “birisinin kızı, birisinin oğlu, o mektebin talebesi” kimliği ile kanaat etmemeye başladığında “sahi ben kimim?” diye denetlemeye başlıyor. Herkesin bir öyküsü var. “Benim öyküm ne olacak, nereden gelip nereye gideceğim?” buhranına düşüyor. Malesef “gelişince ne olacaksın?” sualinin cevabının da bütün yarıyılda bulunması isteniyor. Taze Başlangıç’ta, tüm bu kasvetler arasında, bir genç kızın şahsiyetinin evrilmesine tanık oluyoruz. Kitapta hem duygusallık var hem espri var. Şimdiye kadar okuyan lise ve üniversite talebelerinin oluşturduğu genç erişkin gruptan fantastik geri dönüşler aldım. Dinledikçe mutlu oluyorum. Natürel bir de kitabın gerçek kahramanları olgun “delikanlıları” var. Bir yarıyılın Türkiye’sinin iyi eğitim almış, iş yaşamında harikulade galibiyet göstermiş daha önceki toprakları. Hakikatine bakarsanız bir çok değişik gruba hitap eden tabakalı bir kitap diyebilirim. Sayım Çınar sayimcinar@gmail.com

Tags: dicle keskinoğlu, edebiyat, taze başlangıç Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir