Bıçak arası pide

Bıçak arası pide

Mayıs 18, 2019 52 0 0

Türk mutfağında ortak lezzetlerden biri sanırım pidedir. Karadenizin pidesi çok tanınmış. Ama bunun yanında değişik yörelerde de pide stili yemekler illa ki yapılıyor. Mesela Konya’nın etli ekmeği, Gaziantep’in lahmacunu buna misal olabilir.

İstanbul’da olanlar için önerebileceğim iki yer var. İlki Taksim’deki yoksa Beyoğlu mu deniliyor oraya? Nizam pide. Galatasaray lisesinin bütün karşısındaki sokakatan girince 100 m. kadar ilerde sağdaki caddeye dönüyorsunuz sanırım 2. caddeydi soldaki 2. dükkan Nizam pide. Size teklifim Nizam speciali yemeniz. Pizzayı da anımsayan bir pide ama ben üç kere gittim ve arada usuma geldikçe hala canım ister. Maliyetleri de İstanbul için uygun sayılır.

İkincisi ise geçen yıl eşimle Avcılarda yediğimiz pide. Sanırım Karadeniz pidesi yapıyorlardı kapalı ve sarih olarak iki pişme cinsi vardı, biri Samsun veya Trabzon ötekiyi Rize usulüydü yanlış anımsamıyorsam. Ne Yazık Ki ismini öğrenmiyorum pidecinin. Avcıların yoğun caddesini gezerken mağazaların olduğu yer öğle yemeği yemek için görüp girmiştik. Eşim kıymalı bense bıçak arası yemiştim. Benim ısmarladığımı daha çok beğenmiştik. Baya da yoğun bir yerdi, etraf işyerlerinden öğle yemeği için sipariş verenler çoğunluktaydı. Belki neresi olduğunu varsayım eden birileri adını verebilir?

Gelelim yukarda görünen pideye. İşte yediğim tüm hoş pidelerin hatrına konutta bıçak arası pide projesini yaşama geçirdik eşimle. İç malzeme istediğimiz gibi çok hoş oldu ama yaptığım kusur pideyi mahalle fırınına yollamak oldu. Düşüncemiz hem hamur ve pişmesi ile uğraşmamış olacak hem de fırınların deneyimi ile hoş bir pide yemiş olacaktık. Ama bizim fırıncılara bu cins pide pişirten pek olmamış sanırım ki kalın ve iç malzemesi az pidelerimiz oldu ne yazık ki. Ben dahi börek cinsi şeylere iç malzemenin çok olmasını beğenmezken pidenin kenarlarını ayırıp yedim. Konutta yapsam daha minik, iç malzemesi daha bol olan pideler yapmak isterdim. Neyse deneyim oldu bu bize.

Malzemeler:

  • 300 gr. parça et
  • 1 büyük domates
  • 5-6 adet sivri biber
  • 6-7 diş sarımsak
  • 1 adet soğan
  • 1 çay kaşığı biber salçası salça koymayabilirsiniz natürel ama ben az da olsa salça koymadan yemek yapamıyorum
  • pulbiber,karabiber,tuz,zeytinyağı

Hazırlanması:

  • Eti,domatesi,biberi ve soğanı ve sarımsağı ufak ufak doğrayın. Hepsini bir kapta toplayıp üzerine azıcık zeytinyağı ve su ile ezdiğiniz salça, tuz, pulbiber ve karabiber karışımını döküp karıştırın.
  • Mayalı hamurunuzun üzerine harcınızdan yayıp kenarlarını katlayın pişmesi için üzeri sarih kalmalı ve kızarana kadar pişirin.
  • Dilerseniz bu karşımın bir kısmına peynir rendeleyebilirsiniz, şayet kaşar peyniri koyacaksanız fırından çıkmasına yakın üzerine rendeleyebilirsiniz veya üzerine yumurta kırabilirsiniz.

Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir