Balayı cennetini ucuza dolaşma yöntemi! 200 TL'ye konaklama yapılıyor, hatta...

Balayı cennetini ucuza dolaşma yöntemi! 200 TL’ye konaklama yapılıyor, hatta…

Şubat 12, 2019 74 0 0

1 / 26

Maldivler dünyanın en hoş kumsallarına sahip bir ismeler ülkesi. Yalnızca bir balayı ülkesi olmaktan çok daha aşırısı, hem çiftlere hem de ailelere hitap eden mükemmel bir yer. Siz de Maldivler’in palmiyelerini, bembeyaz kumlarını ve turkuaz sularını hayal ediyor ama cep yakan otel maliyetlerini gördükçe bu hayalinizi bırakıyorsanız bu yazı bütün size göre. Herkes Maldivler’e gidebilsin diye işte size uygun maliyetli Maldivler kılavuzu…

Resimler: Deniz Tarhan / Hürriyet Seyahat Gezgini, İngimage

2 / 26

Maldivler denince usunuza turkuaz sular ve beyaz kumlar geliyorsa buna çok para tüketmeden de sahip olabilirsiniz.

3 / 26

Ama illa su üstü villalarda kalmak istiyorum, lüks içinde yüzmek istiyorum diyorsanız bunları ucuza bulmanız muhtemel değil tabi ki, onu baştan söyleyeyim.

4 / 26

Benim için deniz, kum ve palmiyeler yeterliydi. Nasıl uygun maliyete Maldivler gezisini çözerim diye incelerken mahallî adalarda oldukça uygun maliyete konaklama ihtimalleri olduğunu gördüm.

5 / 26

Mahallî milletin yaşadığı adalarda çok lüks oteller yok ama Maldivler’e gidiş emeliniz palmiyeler, beyaz kum ve turkuaz denizse yeterli etraf mevcut.

6 / 26

Maldivler’de iki grup isme tipi var; birinci grup resort ismeler başka bir deyişle lüks resortlar tarafından tamamen turistik emelle kullanılan ismeler, ikinci grupsa mahallî ismeler başka bir deyişle Maldivler ulusunun da yaşadığı ismeler.

7 / 26

Ben uygun maliyetli olması için mahallî milletin yaşadığı bir adayı seçim ettim. Mahallî adaların avantajı ucuz olması, dezavantajı ise içki olmaması ve yalnızca emin plajlarda bikiniyle denize girebiliyor olmanız.

8 / 26

Bunlar benim için bir mesele değildi ama gitmeden evvel öğrenmenizde fayda var. Maldivler’de ben Thulusdhoo Adası’nda ‘Season Paradise’ adlı otelde kaldım. Otel gayet hoştu, herkese nasihat ederim. Yemekleri hoş, çalışanları güler suratlı, pak ve etkinliği boldu.

9 / 26

Thulusdhoo’da kaldığım otelin kahvaltı dahil iki şahsiyet oda maliyeti gecelik 90 dolar 470 TL ortamıydı.

10 / 26

Daha düşük bütçeli misafirhane olanakları da adada mevcut, onlarda da 40 dolar 210 TL etrafına iki şahsiyet oda bulabilirsiniz. Otel maliyetlerini incelerken kesinlikle ilave edilecek aidatlara dikkat edin.

11 / 26

Bizim otelde sarih büfe öğle ve akşam yemeği mevcuttu, otelde yemek isterseniz her öğün için ek olarak birey başı 15 dolar 78 TL veriyorsunuz.

12 / 26

Tabi yemeği isme içinde yer alan bazı lokantalarda daha ucuza halletmeniz muhtemel. Adada ayrıca marketler bulunuyor. Meşrubat, meyve ve bazı atıştırmalıklar için buralardan alışveriş yapıp yemeği çok daha ucuza getirebilirsiniz.

13 / 26

Marketlerde yalnızca besin değil, teknolojik mahsullerden bakım mahsullerine, oyuncaktan giysiye kadar pek çok mahsul de bulabiliyorsunuz. Ama Türkiye’ye göre daha pahalı, lüzumlarınızı buradan götürmenizde fayda var.

14 / 26

Her gün değişik bir etkinliğe katılma olanağınız var, katılmayı düşünürseniz onları da bütçeye ilave etmeniz gerekir.

15 / 26

Örneğin sand bank ziyareti birey başı 35 dolar 180 TL, bisiklet kiralama 5 dolar 26 TL, gün batımında yunusları izlemeye gitmek 20 dolar 105 TL gibi maliyetleri olan etkinlikler.

16 / 26

Özellikle sand bank ziyaretini kesinlikle nasihat ediyorum, hiçbir etkinliğe katılmasanız da bunu sıçramayın bence.

17 / 26

Bu etkinliklerin dışında, mahallî adalardan resort adaların kimilerine günübirlik turlar tertip ediliyor. Şayet merak ediyorsanız bu turlara katılıp değişik bir gün geçirebilirsiniz.

18 / 26

Maldivler’deki adalara erişim, genelde başşehir Male’deki Velana Havaalanı’na uçup oradan süratli botlar veya deniz uçaklarına reelleşiyor.

19 / 26

Adaya erişim için süratli bot kullandık, fiyatı 30 dolar 157 TL. Maldivler’in en hoş yanlarından biri de Türk yurttaşlarından vize istemiyor oluşu. Hem bütçe hem müddet olarak neşelendirici bir haber bu.

20 / 26

Bu arada Maldivler’e 3.5 yaşındaki oğlumla gittiğimi belirteyim. Başka Bir Deyişle Maldivler’e çocukla da gidebilir ve çok hoş müddet geçirebilirsiniz. Bizim kaldığımız adada büyükçe bir çocuk parkı da vardı. Maldivler’e gitmek için en ideal zaman aralık ile mart arasında kalan yarıyıl ama kasım ve nisan ayları da fena olmayan aylar olarak geçiyor.

21 / 26

Biz kasım ayının son günlerinde gittik ve hava müthişti, sadece bir gece azıcık yağmur yağdı, gündüz hiç yağmura ve hatta buluta denk gelmedik.

22 / 26

Maldivler’de otellerde ve mahallî adalarda beynelmilel mutfaktan yemekler bulmanız muhtemel. Kaldığımız otelde hem Asya yemekleri hem beynelmilel mutfaktan yemekler oluyordu.

23 / 26

Thulusdhoo’da ayrıca dışarıda yemek yeme olanağınız bulunuyor. Maldivler’in kendine has yemekleri nelerdir derseniz, tabi ki deniz mahsulleri başta geliyor.

24 / 26

Geleneksel yemekleri Sri Lanka yemeklerini hatırlatıyor. Kahvaltıda sık sık denk geldiğim ve benim çok beğendiğim Mas huni adlı gıdayı sınamanızı öneririm.

25 / 26

Maldivler ulusu Dhivehi ismi verilen Maldivce dilini konuşuyor ama hizmet sektöründeki herkes İngilizce’yi gayet hoş konuşuyor. Maldivler ile aramızda iki saat fark var, bizden iki saat ilerideler

26 / 26

Maldivler’e giderken rastgele bir aşı yaptırmanıza gerek yok. Maldivler’in para üniteyi MVR başka bir deyişle Maldivler Rufiyası, 1 dolar = 15.5 MVR…Maldivler ile alakalı daha fazla bilgiye yazarın www.hohhoyyt.com blog adresinden erişebilirsiniz.

Tags: Maldivler, Maldivler gezi rehberi, maldvileri ucuza gezme rehberi, Seyahat, Seyahat Haberi Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir