Avrupa'nın en hoş Noel pazarları

Avrupa’nın en hoş Noel pazarları

Kasım 22, 2018 80 0 0

Avrupa’nın en ehemmiyetli Noel pazarlarından: Viyana / Wiener Christkindlmarkt

Viyana, Avrupa’nın en ehemmiyetli Noel pazarlarından birine sahip. Her sene binlerce turisti sürükleyen Noel pazarlarının en namlısı ise Belediye Epilepsiyi önündeki Wiener Christkindlmarkt. Burada 140’tan fazla tezgâh bulunuyor. Armağanlık eşya olarak ananesel minyatür ahşap konut ve oyuncaklar, kuklalar ve kalp biçiminde zencefilli çöreklerden tutun ten eşyalara ve yün şapkalara kadar bir hayli ananesel mahsul satılıyor. Ayrıca Viyana’da ismini Türklerden alan Türkenschanzpark Noel pazarı da var. Kentte bulunan rakamsız Noel pazarının yanı gizeme Viyana’nın sokaklarında gizeme gizeme kurulmuş stantlarda kavrulmuş fındık ve meşrubat olarak Punsch bulabilirsiniz.

Avrupanın en güzel Noel pazarları

class=’cf’>

Almanya’nın dördüncü büyük kenti Köln’de Noel coşkuyu

 Almanya’nın dördüncü büyük kenti olan Köln’şan en etkileyici Noel pazarı, Cologne Katedrali çevresinde kuruluyor.  Katedral alanı üzerine kurulmuş 160 ahşap pavillon ile sıcak şaraptan mahallî tatlılara kadar bir hayli lezzetli tadı sınayabilirsiniz. Süsleyici objeler, sanat yapıtları ve el imali armağanlık eşyaların da satıldığı ahşap stantları ile bu pazar, her yıl turist akınına uğruyor. Dar çatılı konutlar ve ışıklandırılmış sokaklarıyla Köln, Noel coşkuyu için en sevinçli adreslerden birisi.

Avrupanın en güzel Noel pazarları

Ortaçağ’dan kalma Bruges Noel Pazarı

Ortaçağdan kalma binaları, kaldırım taşı döşemeli alanları, pitoresk kanalları ile Bruges, belki de Noel pazarı için en uygun kentlerden bir tanesi.

Avrupanın en güzel Noel pazarları

Market Square’de kurulan Noel pazarında, siyah kapaklı tencereler içinde servis edilen midyeleri ve yanında özel kadehiyle sunulan tanınmış biraları Kwak’ı sınayabilirsiniz. Armağanlık eşya olarak elişi takılar, ahşap oyuncaklar, yün şapkalar ve eşarplar, ten mahsuller satın alabilirsiniz. Ayrıca enfes kokusu caddeye dağılan çikolatalrın da tadına bakabilirsiniz.

Avrupanın en güzel Noel pazarları

Fransa’nın başşehrinde Noel

Fransa’nın başşehri Paris’te Concorde Alanı’ndan Zafer Takı’na kadar uzanan sokakta kurulan Noel pazarı en merkezi pazarlardan biri. Başşehrin en büyük Noel pazarıysa La Defense’ta kuruluyor.

Avrupanın en güzel Noel pazarları

10 bin metrekarelik bir alanda ‘chalet’ olarak adlandırılan kulübelerde Noel süslemeleri ve el işleri dışında reçel, kek ve peynir çeşitleri de bulabilirsiniz. Her türlü besin meşrubatı, çeşit çeşit armağanlık eşyayı bu pazarlarda bulmanız mümkün.

Avrupanın en güzel Noel pazarları

Avrupa’nın en iyi stantlarından Tallinn Noel pazarı

Avrupa’daki Noel pazarları standartlarına en yeni olan Tallinn Noel pazarı Estonya’da bulunuyor. Ortaçağdan kalma Daha Önceki Kentin ortasında, Gotik Belediye Binası Alanı’nda kuruluyor.  Pazar tezgâhlarında renkli keçe şapkalar, boyalı sırça eşya, koyun teni örtüler, ahşap lambalar ve kuklalar bulabilirsiniz. Baharatlı sucuk, lahana turşusu ve ananesel acıbadem ezmesi ve zencefilli ekmeği de sınayabilirsiniz.

Avrupanın en güzel Noel pazarları

İsviçre’nin en coşku verici pazarı Basel

İsviçre’nin en coşku verici Noel pazarı Basel’de bulunuyor. Kurulan Noel pazarları Christmas Market ve Barfüsserplatz alanını bir karnavala çeviriyor. 190 standı ile el sanatları ve kentlerine dair bir hayli mahsulü ziyaretçilerle buluşturuyor. Noel Pazarında aynı zamanda çam ağaçları altında şahane konserler veriliyor.  

Avrupanın en güzel Noel pazarları

Soğuğa aldanmayanlar için Budapeşte

Budapeşte Noel zamanı oldukça soğuk olsa da soğuğa aldanmayanlar için harikulade bir tecrübe olabilir. Ayrıca Noel pazarları aşırısıyla renkli ve cıvıl cıvıl. Vörösmarty tér’deki Noel pazarında, Çigan müziği eşliğinde yöresel yemekleri tadabilir, ananesel alkolleri Palinka’yı test edebilir ve çardaş dansını neşelenebilirsiniz. Stantlar, öbür Avrupa kentlerindeki gibi burada da kulübeler biçiminde diziliyor. Ancak bu kulübeler değişiklerinden az da olsa değişik.  Mesela, sıcak şarap servisi, mahallî kıyafetli bayanlar tarafından iri yeşil kazanlardan doldurularak yapılıyor.  Budapeşte Noel pazarlarından örtüler, porselenler ve tahta işleri alabileceğiniz armağanlıklardan.

Avrupanın en güzel Noel pazarları

Tags: ALMANYA, isviçre, Kış, NOEL, Noel pazarları, SeoHaber, Seyahat, Yılbaşı Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir