Türkiye'deki 'küçük Venedik'! Avrupa'nın en güzel 30 kasabasından biri...

Avrupa’nın en hoş 30 kasabasından biri! Türkiye’nin Venedik’i olarak öğreniliyor…

Şubat 11, 2019 48 0 0

1 / 25

Evliya Çelebi’nin ‘Ruhaniyetli bir kent’ dediği ve ilk seyahatini asıllaştırdığı yer Bursa… Özellikle Avrupa’nın en hoş kasabaları arasında gösterilen, takribî 2 bin 600 sene evvel hayatın başladığı Nilüfer ilçesindeki Gölyazı hafta sonu suskun soğukkanlı tatil isteyenlerin uğrak adresi…

Resimler: Anadolu Ajansı, Alamy

2 / 25

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bursa’nın Nilüfer Belediyesi liderliğinde devam eden kazılarda ortaya çıkarılan buluntulara göre, takribî 2 bin 600 sene evvel hayatın başladığı Gölyazı, eşsiz natürel hoşluğuyla alaka görüyor.

3 / 25

Japon Seyahat Acentaları Birliği JATA tarafından ‘Avrupa’nın en hoş 30 kasabası’ arasında gösterilen, yağışların fazla olduğu yarıyıllarda göl suyunun yükselip konutların önüne kadar gelmesi dolayısıyla ‘Minik Venedik’ olarak nitelendirilen yarımada üzerine heyeti mahalle, ilkbahar ve yaz aylarında daha fazla ziyaretçi ağırlasa da kışın da görsel şölen sunuyor.

4 / 25

Gölyazı’ya gelen ziyaretçiler, arza göre gölde balıkçı ve saltanat kayıklarıyla gezinti yapabiliyor.

5 / 25

Gölyazı Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Atilla Yılmaz, yaptığı söylemede, Gölyazı’yı son senelerde binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini söyledi.

6 / 25

Adaya alakanın giderek çoğaldığını vurgulayan Yılmaz, bu vaziyetinin özellikle Gölyazı’nın turizm geleceği açısından ehemmiyetli olduğunu ifade etti.

7 / 25

Yılmaz, Gölyazı’nın kışın başka bir hoşluğa büründüğünü belirterek, şunları kaydoldu: “Kışın buraya gelenler Gölyazı’nın apayrı bir suratıyla karşılaşıyorlar.

8 / 25

Yazın ziyaretçilerin yürüyebildiği, otomobillerini park ettiği alanlar, kış mevsiminde su altında kalıyor. İlk defa burayı kış mevsiminde görenler hayret ediyor. ‘Acaba burası Gölyazı mı?’ diye afallıyorlar.

9 / 25

Ziyaretçiler, filika ve saltanat tekneleriyle turlara çıkma ihtimali buluyor.

10 / 25

Turistler, yaz kış buradan genellikle hoşnut bölüyor. Bu gidişat da bizi mutlu ediyor. Biz insanları kışın da buraya davet ediyoruz. Gelsinler burayı kesinlikle görsünler”

11 / 25

Gölyazı’da neler yapmalı?
Balıkçı teknesiyle isme turu
Rum konutlarının Türk konutlarıyla kucaklaştığı adada caminin önünden başlayarak bir daire çizebilirsiniz.

12 / 25

Ucunda göl manzarası olan cadde aralarında kaybolarak geçirebileceğiniz bir öğleden sonrası bekliyor sizi.

13 / 25

1890’da mübadele evveli Rumların yaptığı ancak yarım kalmış bir kilise iskeleti de dolaşılabilecek yerlerden.

14 / 25

Ağlayan çınar
Kasabanın göl manzarasına en çok doyulacak yeri Biyolog Mehmet Okatan’ın iki sene uğraş verdikten sonra Karayolları’nı ikna ederek beynelmilel abide ağaç işareti taşıyan ‘Ağlayan Çınar’ tabelasını koydurmayı muvaffak olduğu ağacın 400 metrekarelik gölgesi.

15 / 25

Peki Gölyazı’ya kadar gelmişken Bursa’da başka nereleri dolaşmalı?
Evliya Çelebi’nin ‘Ruhaniyetli bir kent’ dediği ve ilk seyahatini asıllaştırdığı yer Bursa…

16 / 25

Hangi mevsimde giderseniz gidin size kesinlikle en hoş özellikleriyle kucak kalemtıraş. İşte Gölyazı dışında diğer seçenekler…

17 / 25

Sırlarıyla Ulu Camii
I. Bayezid tarafından yaptırılan Ulu Camii akılda emekçiliği ve gösterişli duruşuyla dimdik ayakta duruyor. Osmanlı tarihinin ilk mimari misallerinden biri olan cami, kentin dini kimliğinin en ehemmiyetli parçalarından…

18 / 25

Camide dikkat sürükleyen en ehemmiyetli gizemlerin başında ‘vav’ harfi yer alıyor. Vav harfinin uç kısmında lale motifi bulunuyor. Üstelik vav harfinin ön kısmında ise daha önceki yarıyıl da Hz. Hızır’ın namaz kılmış olduğu kısım yer alıyor. Kısaca belirtmek gerekirse buradaki insanları gevşeten manevi hava insanlara hem huzur hem de mutluluk veriyor.

19 / 25

Çinilerin kenti: İznik
Bursa’ya gelmişken tarihteki ehemmiyetli yeriyle İznik’i görmeden olmaz. Şayet bir yer İstanbul’a yakınsa, gönüllere huzur veren bir gölün kenarında konuşlanmışsa ve müthiş bir tarihe sahipse ziyaretçi akınına uğramasını beklersiniz değil mi? Oysa ki, bütün tersi oluyor ve hem yerli hem de yabancı turistlerin çoğu burayı ıskalıyor. İznik’e yanaştıkça çevreyi çeviren surlardan dolayı İstanbul’un minyatürüne varıyormuşsunuz gibi sezeceksiniz. Bizans, Anadolu Selçuklu Devleti gibi eforlu devletlere konut sahipliği yapmış İznik her yeriyle tarih kokuyor. Resim: İsmail SARI

20 / 25

Kentin merkezine vardığınızda Aya Sofya’yı görmeden sakın buradan dağılmayın. Tabi İznik deyince akla ilk gelen çiniyi es geçmek olmaz. İznik Çinisi tek başına insanların ayakta kalmasını sağlayamadığı için, bir hayli mağaza seramik de satıyor. İznik’e gelmişken hoşlandıklarınıza Çini almadan sakın dönmeyin. Resim: İsmail SARI

21 / 25

Kozahan
Tarihi Ulu Cami’ye yakın bir konumda olan Kozahan kentin en ehemmiyetli hanlarından… Zamanında ipek böceği kozası ticareti asıllaştığı için ismini buradan alan han, Bursa’nın tekstil sektöründe neden lider kent olduğunu gösteren en ehemmiyetli ayrıntılardan biri. Kozahan’da Bursa’ya has yöresel mahsuller satın alabileceğiniz gibi buradaki mekânlarda nitelikli zaman geçirebilirsiniz.

22 / 25

Tarihi Osmanlı köyü: Cumalıkızık
Uludağ’ın eteklerinde daracık caddeleri, orijinal dokusunu yitirmemiş otantik konutları ve köy havasını gözeten atmosferiyle Cumalıkızık Bursa’nın anlatılmaz yaşanır efsanelerinden biri. 700 senelik sırlı tarihi, Osmanlı’dan kalma binaları, natürel kaynakları, şenlikleri ve yaşanmışlıklarıyla şehrin hem tarihi hem de natürel hoşlukları arasında…

23 / 25

Üstelik dünyanın caddeyi de bu köyde! UNESCO Dünya Serveti Listesi’nde bulunan Cumalıkızık’ın kuruluş hikâyesinin 1300’lü senelere kadar uzandığı öğreniliyor. Osmanlı’da erken yarıyıl sivil mimari misallerine konut sahipliği yapan köy, Uludağ’ın etrafına kurulan yedi kızık köyünden biri. O zamanlar dağ eteklerine kurulan köyleri belirlemek için ‘kızık’ kelimeyi kullanılıyordu. Bu köylerden Cumalıkızık, Hamamlıkızık, Derekızık, Fidyekızık ve Değirmenlikızık olmak üzere beşi günümüze kadar erişmiş. Aralarında orijinal dokusunu gözetmiş olan ise Cumalıkızık.

24 / 25

İçinde çarşı olan köprü: Irgandı
Dünyada yalnızca dört misali bulunan Irgandı Köprüsü üzerinde 4 çarşı yer alıyor. 1922 senesinde Yunanlıların şehri terk ederken bombaladığı köprüdeki dükkanlar tamamen devrilmiş.

25 / 25

Köprü daha sonra 1949 senesinde onarılmış ve dükkanların ise 2004 senesinde Osmangazi Belediyesi tarafından restore edilerek bugünkü halini almış. Köprü içerisinde ananesel el sanatlarının birbirinden değişik misalleri bulunan çarşıda neşelice zaman geçirebilirsiniz.

Tags: gölyazı, Gölyazı gezi rehberi, Gölyazı nerede, Seyahat, Seyahat Haberi Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir