Amerika Birleşik Devletleri bayan futbol tarihini yine yazan lavanta saçlı bayan:Megan Rapınoe

Amerika Birleşik Devletleri bayan futbol tarihini yine yazan lavanta saçlı bayan:Megan Rapınoe

Temmuz 7, 2019 79 0 0

Megan Rapinoe, Dünya Kupası sırasında Eight by Eight mecmuası muhabirinin “Kazanırsanız Beyaz Saray’a gitmek mevzusunda coşkulu mısınız?” sualine, dublaj Türkçesiyle çevirirsek “Hayır, lanet muhtemel Beyaz Saray’a gitmeyeceğim” I’m anekdot going to the f…n White House diye yanıt verdi. İki hafta evvelki bu tokat gibi söz, bugün Hollanda’yla Amerika Birleşik Devletleri arasında final maçı oynanacak şampiyonanın en sıcak fenomenine dönüştü.
Rapinoe’nun gitmeyeceğini söylemesinden sonra “Zati davet edileceğimizi de sanmıyorum” demesi üzerine, Donald Trump’tan cevap gecikmedi. “Megan konuşmadan evvel kazansın. Git işi tamamla!” gibi bol ‘caps lock’lu hamleye geçti: “Ülkemize, Beyaz Saray’a, sancağımıza hürmetsizlik edemez. Hem de onun ve ekip için yaptıklarımızdan sonra. Üniformandaki sancakla onur duy!”
Rapinoe, hemen ertesinde Fransa’yla oynadıkları çeyrek final maçında iki harikulade gol ve ikonik bir neşe pozuyla Başkan’a yanıt verdi. Kollarını açarak seyirciyi selamladığı onur, asalet, başkaldırı, hatta mizah, alay dolu bu poz için spor yazarı Bill Simmons, “Son 10 senenin en etkileyici spor resimlerinden” yorumunu yaptı.

ABD kadın futbol tarihini yeniden yazan lavanta saçlı kadın:Megan Rapınoe

Enerji meşrubatı markası Body Armor’ın, Trump’ın tweet’lerinden altı gün sonra, yarı final evveli yayımladığı reklamda Megan’ın görüntüsünün üzerinden şu laflar geçiyordu:
“30’lu yaşlarında, mor saçlı, fobisizce başına emîr, gol atan, gitar çalan, lafını kaçınmayan, hoş, iyi ve biz olan her şeyi temsil eden amansız bir rakip gibisi yok. İşte Amerika bu. Teşekkürler Megan.”
Finale kadar gitgide tırmanan bu münakaşanın ortasında Rapinoe bir anda Amerika’nın en hoşlanılan ve en nefret edilen futbol yıldızına dönüştü.
Demek Başkan
kız dostumdan
nefret ediyor
Megan, altı kardeşiyle Redding, Kaliforniya’nın kırsalında gelişti. İkiz kardeşi Rachel’la kümesten yumurta, sahilden kerevit topladığı, annesinin ıslığı meralarda çınlayana kadar sarih havada koşturduğu bir çocukluğu oldu.
Futbol yolculuğu da, alışılagelmiş rotadan değişikti. “Genellikle evvel kulüpte, sonra Olimpik Geliştirme’de, sonra Ulusal Ekip’da oynarsınız. Ben eyalet ekibinde de, kulüpte de fazla oynamadım. İkisi de konuta dört saat uzaklıktaydı. Evin önünde Rachel’la oynamayı seçim ettim” diye anlatıyor.
Portland Üniversitesi’nde okurken Portland Pilots’ta oynadığı seneler 2005-2008, sadece kariyeri için değil, şahsi tarihi için de ehemmiyetliydi. Lezbiyen olduğunu ilk defa burada ikiz kardeşi Rachel’a söyledi. İlk ‘sarih’ ilişkisini o senelerde yaşadı.
Bugün Seattle Reign’in kaptanlığını yapan Rapinoe, WNBA Milli Bayan Basketbol Ligi şampiyonu Seattle Storm’un yıldızı Sue Bird’le birlikte. 2016’dan beri Seattle spor kâinatının en eforlu çifti sayılıyorlar.
Bird, geçenlerde Donald Trump’ın sevgilisi hakkındaki lafları üzerine, kısa vakitte viral olan bir yazı yazdı. ‘Demek Başkan kız dostumdan nefret ediyor’ başlıklı yazı, Rapinoe’nun müdanasız duruşunu, korunduğu siyasi kıymetlere istekli bağını ve Amerikan Başkanı filan tanımayan burnunun dikine gitme damarını, bir sevgilinin gözünden ortaya koyuyordu: “Megan ne isterse kendi zamanında, kendi süratinde, kendi ritminde yapar ve bunun için netlikle KİMSEDEN özür dilemez.”
Trump olayı Rapinoe’nun ilk vukuatı değil. 2016’da NFL Milli Futbol Ligi yıldızı Colin Kaepernick’e desteklediyerek, maç evveli ulusal marş sırasında diz çöküp siyahlara müteveccih polis şiddetini protesto etti. Donald Trump o yarıyıl da Kaepernick’i vatanperver olmamakla, sancağa hürmetsizlikle, yediği kaba kirletmekle yargılıyordu. Protestolar, federasyonun marş sırasında ayakta durma lüzumluluğu maddesini oyuncuların sözleşmesine ilave etmesiyle sonuçlandı. Fakat Rapinoe yeniden tutumundan bırakmayıp, ekip dostları milli marş ‘The Star-Spangled Banner’a eşlik ederken suskun kaldı.
Uzun bir müddettir bayan oyuncular için denk fiyat arzından LGBTIQ ve muhacir haklarına kadar bir hayli mevzuda istekle fikrini söyleyen, ününü marjinalize azınlıkların sesi olmak için kullanmayı seçen Rapinoe, elbette herkesin kahramanı değil. Özellikle Trump atışması sonrası muhafazakâr/beyaz/erkek Amerika’nın ‘persona non grata’sı istenmeyen şahıs haline geldi. Fox News, Ulusal Ekip eşkaptanından bir lezbiyen canavar, vatan adiyi yarattı.
Twitter’da milliyetçiliğiyle iftihar etenler bir anda “Finalde Amerika’nın kaybetmesini her şeyden çok istiyorum!” derken buldular kendilerini.
Rapinoe’ya baki homofobik hücumlar “Testosteron seviyesini ölçün”, “Bu erkekten bozma ekipten atılsın”, “Bu cinsin hepsi midemi bulandırıyor” şiddetinde devam ediyor.

ABD kadın futbol tarihini yeniden yazan lavanta saçlı kadın:Megan Rapınoe

Rapinoe ve basketbolcu sevgilisi Sue Bird, 2016’dan beri Seattle spor kâinatının en eforlu çifti sayılıyor.
Neslimizin
Muhammed Ali’si
Bu sırada olan bitenin dikkatini dağıtmasına değil, onu daha çok hırslandırmasına uğraşan Rapinoe, Amerika Birleşik Devletleri’yi ne kadar hoşlandığından, vatanperverliğin ne demek olduğundan kuşku dinlemiyor. “Bence derinden, özellikle, bireyime münhasır bir biçimde Amerikalıyım” diye yanıt veriyor. Profesyonel sporlarla uğraşan bayanların tüm varlığının neredeyse kendi başına bir protesto olduğunu, içinde yaşadığımız cinsiyetçi cemiyetle çabadan başka bir yol görmediğini söylüyor.
The Atlantic yazarı Franklin Foer, onun özgüveninden, cesaretinden, kimseye eyvallahı olmayan duruşundan ve dürüstlüğünden bahsederken, “Rapinoe bizim jenerasyonumuzun Muhammed Ali’sidir” diyor.
Aslında o, Trump devrinde çakan bir kıvılcım değil yalnızca. Amerika’da bayan futbolcular, futbolun yalnızca futbol olmadığı devrimci ananelerden geliyor. Oyunun hiçbir zaman sahada bitmediği, maç dışındaki gayretin her zaman ekip arasında en eforlu bağı yarattığı bir anane bu. Erkek oyuncularla arzı da bunun uzantısı.
Rapinoe’nun “Gay’ler olmadan bu reyin kazanılmaz” diyerek iftiharla bahsettiği Abby Wam-
bach gibi bayanlar ona yolu açtı. Her zaman lafını kaçınmayan, eforlu bayanların önyargılarla savaşma oyunuydu bu.
Bugün Fransa maçındaki dünyayı kucaklayan pozuyla Rapinoe, bu gayrette neler kazanıldığını da gösteren muazzam bir resim veriyor.
Megan’ı aratmayan Alex
Yarı final maçında oynamasa da forvet Alex Morgan, Rapinoe’nun ‘cool’ duruşunu aratmadı. Ekibe finali getiren golü attıktan sonra serçeparmağını kaldırarak çay içme hareketi yapması İngilizleri epey kızdırdı. Basın buluşmasında “Megan’ın yokluğunda işleri acayip yakalamaya çalıştım. En iyi neşe şovu onun natürel, ben de azıcık üstüne ilave edeyim dedim” diye söyledi. Rapinoe ise ekip dostunu tenkit etenlere, mealen “Hı hı” demekle yetindi.
Bugün oynanacak final maçı evveli tüm gözler onun üstünde. Elbette daha yeni, 4 Temmuz’da bağımsızlığını kutlayan Amerika Birleşik Devletleri tüm vatansever heyecanıyla Hollanda maçının neticesini bekliyor. Ekibin DNA’dene kazılı efor ve sürate dayalı futbolun üstüne, Rapinoe’nun yaratıcı pasları, akıcı hareketleri, zeki çalımları, cin fikirleri ilave edilecek.
Ama en ehemmiyetlisi, bugün Amerika, vatanperverliği yeni bir gözlükle görmek zorunda kalacak. Bunlar belki Sue Bird’şöhret dediği gibi ‘Megan gözlükleri’. İster onun gözlüğüyle, ister öbür uçtan bakılsın, Megan’ın dediği yere gelindi dahi: Amerika’nın kendisini, pek çok insanı rahatsız edecek bir yerden görmesini sağlamak.
Maçın neticeyi ne olursa olsun, bu lavanta saçlı bayan tarih yazıyor. Ve evet, Beyaz Saray’a gitmeye de hiç maksadı yok!

ABD kadın futbol tarihini yeniden yazan lavanta saçlı kadın:Megan Rapınoe

Forvet Alex Morgan, çay içme hareketinin İngilizleri kızdırması üzerine bir söyleme yaptı: “Spor dünyasında bayanlara müteveccih çifte standart oldugunu seziyorum. Sanki… Kutlayabiliriz ama abartmadan ya da emin kalıplar içinde.”
Hollanda-Amerika Birleşik Devletleri
ilk defa karşılaşıyor
Bu akşam Türkiye saatiyle 18.00’de Lyon’da oynanacak ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Spor’da yayımlanacak Dünya Kupası finali, arkadaşlık maçları dışında karşı karşıya gelmemiş iki ülke için bir ilk. Kupaya 13-0’lık Tayland başarısıyla başlayan Amerika Birleşik Devletleri, en büyük gözde. Ama Hollanda da şampiyonanın en güç grubundan çıkıp İtalya ve Japonya’yı eleyen Avrupa şampiyonu. Hollanda’da Lieke Martens, Amerika Birleşik Devletleri’de Megan Rapinoe minik sakatlıklar geçirmelerine karşın finalde oynayacaklar.

Tags: Alex Morgan, beyaz saray, Megan Rapınoe Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir