16 Afrika ekibi, 288 futbolcu tek bir hayal

16 Afrika ekibi, 288 futbolcu tek bir hayal

Temmuz 21, 2019 18 0 0

İlk kere seneler evvel Fatih’te izlemiştim Afrika Kupası’nı… O zaman dört ya da altı ekip top koşturuyor, genç futbolcular marifetlerini sergilemeye çalışıyordu. İzleyicisi ise yok denecek kadar azdı.

Bu sene ise kupa daha da gelişmişti. Katılan ülke rakamı 16’ya çıktı, tribünler doldu. Natürel Afrikalı izleyiciler ve de birkaç meraklı Türkle…

Yer, Kâğıthane’deki Hasbahçe Stadyumu. Yapay çimde oynanan kupanın halısaha sponsoru ise Kağıthane Belediyesi. Kupanın ana sponsorluğu dahi sayılabilir bu yardım. Zira oyuncu başına ödenen 20-30 TL’lik halı sahası parası dahi büyük mesele. ‘Top toplayan’ Kâğıthaneli çocuklara ödenen 5 TL’lik parayı dahi organizasyonu yapan komisyon cebinden ödüyor. Parasal açıdan vaziyet bu kadar korkunç başka bir deyişle…

16 Afrika takımı, 288 futbolcu tek bir hayal

Lunaparkın hemen yanında oynanan maçlarda bazen trenin sesi hakemin düdüğünü bastırıyordu.

class=’cf’>

Hakemlerin çoğu Türk. Tek siyah tenli ise Gine’den Türkiye’ye yeni gelen Keita Amara. Keita, kendi ülkesinde 2. ligde maç idareyen profesyonel bir hakem. Henüz 24 yaşında. Gine’de kalsa önümüzdeki sene 1. lig maçlarına çıkmaya başlayacaktı. Ancak hayallerini asıllaştırmak için Türkiye’ye gelmeye karar verdi. Keita’nın amacında gerçeğinde Avrupa var. Nedenini ise şu laflarla söylüyor: “Avrupa’da hakem olabilirsen büyük hakem olabilirsin.”

Kupanın öbür bir orta hakemi ise cinsel seçimleri sebebiyle Türkiye Futbol Federasyonu tarafından hakemliğine son verilen Halil İbrahim Dinçdağ. 2009’dan bu yana hakemlik yapan Dinçdağ,  Afrika Kupası’nda ilk kere vazife aldığını söyleyerek, “Beni aradıklarında çok mutlu oldum. Türkiye’de yaşayan Afrikalılara azıcık olsun yardım olmak, onların kendilerini bir platformda gösterme gayretlerine bir nebze olsun katkıda bulunmak benim için büyük mutluluk” diyor.

16 Afrika takımı, 288 futbolcu tek bir hayal

Bir dayanışma başlattık

Organizasyonun komisyon azası ise Kamerun Futbol Federasyonu’ndan ve profesyonel futbol koçu olan Jean Cloude Effa Aessi. Eksantrik şapkası ile herkesin sempatisini kazanan Aessi, kupanın emelini şöyle özetlüyor: “Bu turnuvayla genç futbolcuları bir araya getiriyoruz. Burada dayanışma var. Bu, Türkiye’deki en büyük organizasyonumuz. Belki 50 sene sürecek bir şey başlattık. Her yıl devam ediyoruz.”

Aessi’nin ehemmiyetli misyonlarından biri, oynayan her futbolcunun lisansını tek tek hakimiyet etmek. Lisansla futbolcu yakalıyor mu diye resimlerden hakimiyet ediyor, başkasının yerine oynamayı böylece önlemiş oluyor.

16 Afrika takımı, 288 futbolcu tek bir hayal

Senegal ve Gambia arasında oynanacak final maçı bugün Kâğıthane Stadyumu’nda saat 16.00’da başlayacak.

Afrika’nın özeti tribünler

Tribünler 54 ülkeli Afrika Kıtası’nın bir özeti gibi. Ya da Türkiye’deki Afrika’nın… Bir Hayli Afrika ülkesinden izleyici var. Hepsinin emeli de değişik. Misalin Nijeryalı Vivian Adannaya Okorie. İstanbul Kent Üniversitesi’nde Politik Bilimler ve Beynelmilel İlişkiler okuyan Vivian’ın erkek dostu Nijerya ekibinde. İlk 11’de kendine yer bulamasa da Vivian onu izlemek için tribünlerde bekliyor. Daha evvel üniversite okumak için başka bir ülkeye gitse de Vivian, İstanbul’da eğitimini bitirmeye karar vermiş. Kendisi için Türkiye’nin çok hür bir etraf olduğunu anlatıyor.  Mektebi bitince de ülkesine dönmeyi düşünüyor.

16 Afrika takımı, 288 futbolcu tek bir hayal

Tribünler ufak bir Afrika’yı hatırlıyordu. 16 ülkenin seyircisi dört hafta süresince maçları takip etti.

Prim söylendi: Tüm ekibe 1000 TL

Burkina Fasolu İbrahim Traore, ülkesinin maçını tribünlerde izliyordu. Şu anda BAL’da oynuyor. Kulübü Sultangazi Spor. Başka Bir Deyişle profesyonel futbolculuğa ilk adımı atmış. Klasikte Afrika Kupası’nda kendi ülkesi ismine de top oynayabilir. Ancak seçim etmediğini söyledi: “Başkaları oynasın. Ben daha evvel oynadım. Şimdi bir kulüpte oynuyorum. Başkasının hakkını yemem istemiyorum.”  Traore aynı zamanda Bahçeşehir Üniversitesi’nin de futbol ekibinde oynuyor. Ekibinin kaptanı. Üniversitelerarası yapılan şampiyonada Türkiye birincisi olmuşlar. 11 gol atarak gol kralı ünvanını da almış. İspanya’ya giderek Türkiye’yi temsil edecekler. BAL’da yabancı futbolcu oynatılmama kararını o da dinlemiş. “Umutlarımız biter” dediği bu karar ile alakalı da çok acıklı olduğunu anlattı.  Traore, kendi ülkesinin oynadığı maçın devre arasında ekibin yanına gitti. Burada ekibe kazanmaları halinde 1000 TL’lik prim vereceğine söyledi. Vakayı pek öğrenmediğimden “Her bir oyuncuya mı” diye sordum. Güldü: “Ağabey o kadar primi bize vermiyorlar. Tüm ekibe…” diyerek yanıtladı…

 Tribünlerdeki  ‘kabiliyet avcıları’

 Maçları genelde ‘Kabiliyet Avcısı’ anlamına gelen ‘Scout’lar izliyor. Uslu telefonlardaki ‘Scoutium’ uygulamayı futbolcular için birer karne vazifeyi görüyor. Uzman ‘scout’lar marifetli futbolcular için yorumlarda bulunuyor, puanlama yapıyor. Turnuva süresince gördüğüm ‘scout’ların çoğu üniversite talebesiydi. Tıpkı Mert Yüksek gibi… Grup maçlarında konuştuğum Yüksek, futbolu çok hoşlandığını, bu stil turnuvaların neredeyse tamamına gittiğini belirterek, marifetli gördüğü futbolcular için yorumlar yazdığını söyledi. Yüksel, kulüp idareyicilerinin tek tek maçlara giderek futbolcu izlemektense artık bu programlar aracılığıyla futbolcu bulduklarını söyledi.

16 Afrika takımı, 288 futbolcu tek bir hayal

Her şeyi başlatan Ganalı Julius

Afrika Kupası’nın hikâyesi 2005’e uzanıyor. Bu organizyonu başlatan Ganalı Julius Kugor. Türkiye’de Afrikalılar Topluluğu Derneği’ni kurarak Afrika Kupası’nı 2005’te
başlatan Kugor, ilk bata
sadce Gana, Sudan, Somali, Etiyopya, Tanzanya ve
Nijerya’nın olduğunu
söylerek şunları anlattı:
“2004’te buraya geldim. Gördüm ki Türkiye’de çok Afrikalı futbolcu var. Ama ekip yok. İyi oyuncular var ama kuruluş yok. Bir Afrika turnuvası yapmaya karar verdik. Türkiye’deki tüm Afrika kurullarına davetiyeler gönderdik, buluşmalar yapıp düşüncemizi sarihledik. Sonra Türk futbolcularının menajerlerini çağırma kararı aldık. Onlar izledi ve iyi oyuncu olarak gördüklerini ekiplere aldılar. Bu turnuva Afrikalı gerçlere çok fayda sağlıyor. Özellikle final maçlarını menajerler izlemeye geliyor. Bu sene Bulgaristan ve Azerbaycan’dan da gelecekler var. Buradaki oyuncuların bu ülkelere gitme vaziyetleri de var. Zira özellikle BAL’da Türkiye’de artık yabancı oyuncu hakkı kaldırıldı. Ne yapacağız öğrenmiyoruz.”  

 

Tags: Hürriyet, pazar, serkan ocak Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir